Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na wakacje? - Serwis, naprawa okien - drzwi - rolet.

zabezpieczenia domu

W budynkach wielorodzinnych na włamania najczęściej i najbardziej narażone są łatwo dostępne mieszkania na parterze, lokale na ostatnim piętrze oraz położone w słabo oświetlonych zaułkach, gdzie mało kto się kręci. Również takie, które zasłonięte są gęstymi krzewami lub drzewami. Tam na ogół zostają wyważone okna lub drzwi, wyłamane zamki. Z kolei w domkach jednorodzinnych złodzieje najchętniej dostają się przez okna czy drzwi balkonowe, zwłaszcza jeśli przesłaniają je drzewa lub gęste krzewy.

Latem często mają ułatwione zadanie, bo mieszkańcy wyjeżdżają na wakacyjne eskapady i dom pozostaje bez opieki czasem na długi czas. Podpowiadamy, jak go dobrze zabezpieczyć, aby uniknąć wizyt nieproszonych gości.

Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na wakacje?fot. Fotolia

Zadbaj o właściwą ochronę


Od czasu do czasu warto wyobrazić sobie siebie w roli rabusia, aby dostrzec słabe punkty w zabezpieczeniu własnego mieszkania czy domu. Zastanów się, w jaki sposób złodziej najłatwiej i najszybciej mógłby dostać się do twojego domu, jednocześnie nie wzbudzając zainteresowania osób znajdujących się w pobliżu?

O te newralgiczne miejsca przede wszystkim zadbaj. Montaż zamków czy innych zabezpieczeń antywłamaniowych powierz fachowcom. Oni zrobią to profesjonalnie i sprawnie, redukując potencjalne pułapki i częste błędy z tym związane. Nie ułatwiaj życia złodziejom! Przede wszystkim nie zamieszczaj zdjęć domu i cennych przedmiotów i innych istotnych informacji na portalach społecznościowych, nie informuj o planowanych wyjazdach. Jeśli wydarzy się nieszczęście i staniesz się ofiarą działań włamywaczy, zadzwoń jak najszybciej na policję. Staraj się od samego początku pomagać policji, niczego nie dotykaj, żeby nie zatrzeć lub usunąć śladów przestępstwa.

1. Balkon


Złodzieje bardzo wnikliwie badają drzwi czy okna balkonowe. Latem często zostawiamy je uchylone lub zapominamy dokładnie je zamknąć. Jeśli w pobliżu domu rośnie duże drzewo, a weranda ozdobiona jest kratkami lub podobnymi konstrukcjami – złodziej ma ułatwione zadanie, jest czasem zupełnie niewidoczny z sąsiedztwa i ma do dyspozycji dużo czasu. Szczególnie narażone są balkony od strony innej, niż front domu. Dotyczy to również balkonów na wykuszach i parterowych bryłach budynku (np. garażach). Są to z reguły miejsca słabo widoczne z dołu.

  • Na gzymsach, które mogłyby ułatwić wspinanie, warto zamontować kolce (odstraszają też ptaki).

2. Garaż przydomowy

Często udaje się pokonać słabo zabezpieczone drzwi garażowe lub drugie drzwi gospodarcze, często słabo zabezpieczone. Gdy złodziej dostanie się do środka, sforsowanie drzwi do domu nie będzie już dla niego problemem, ma dożo czasu i dyskrecji. Cżesto tego typu drzwi łączące dom z garażem, nie są wyposażone w żadne zabezpieczenia. Należy zwrócić uwagę, aby w wyposażeniu bram segmentowych były dodatkowe elementy blokujące bramę. Często się zdarza, że w wyniku braku prądu nie możemy zamknąć drzwi, i zwalniając je na sterowanie manualne, zamykamy bez żadnej możliwości blokowania, jeśli nie ma ręcznej zasuwnicy. Należy uważać również z udostępnianiem pilota do bramy.

3. Drzwi wejściowe

Jeśli mamy widoczne i solidne zamki i zawiasy w głównych drzwiach wejściowych, są one rzadko celem włamywaczy. Wymogiem jest aby iały dwa zamki i solidne,zawiasy i wyposażone powinny być w solidne blokady anty wyważeniowe. Wkładka w zamku powinna być chroniona szyldem zabezpieczającym, uniemożliwiającym rozwiercenie wkładki, i zabezpieczającym ją przed innymi metodami włamań.

4. Dach

To chyba zawsze najłatwiejsza droga, często nie zabezpieczone włazy są łatwym łupem włamywaczy. Trzeba zadbać o solidne zamknięcie włazu na dach, i zastosowanie materiałów dających możliwość skutecznych zabezpieczeń przed ingerencją z zewnątrz. Powinniśmy również dokładnie sprawdzić, czy okna dachowe są dokładnie zamknięte (jeżeli oczywiście takie mamy).

5. Okna

Nie pozostawiaj okien uchylonych, ani w pozycji rozszczelnienia. Technologicznie są one wtedy najbardziej narażone na włamanie. Niedomknięta klamka jest doskonale widoczna z zewnątrz, pomagając włamywaczom w decyzji, gdzie jest najsłabszy punkt domu. W newralgicznych miejscach powinniśmy zastosować klamki z blokadą (potrzeba nacisnąć przycisk aby ją przekręcić, lub odblokować ją kluczykiem ( w zależności jaki model zastosujemy. Są też klamki z tzw. przekładnią, typu Secustic, mające wewnątrz przełożenie napędu przez system mechanizmu zębatego, co uniemożliwia przesunięcie zasuwnicy przy próbach podważenia bolców zamykających w okuciu obwiedniowym.

6. Okolica domu

Nie pozostawiaj w pobliżu domu narzędzi i sprzętów, które mogą posłużyć do włamania. Schowaj drabiny, sekatory, szpadle czy grabie z długimi trzonkami, a także meble ogrodowe, które złodziej z chęcią wykorzysta, by wspiąć się wyżej.

  • Zamontuj czujki. Dobrze przemyśl ich rozmieszczenie. Unikaj miejsc, w których często siadają ptaki, pszczoły mają swoje gniazdo lub w pobliżu biegają zwierzęta (np. zaprzyjaźnione koty). W przeciwnym wypadku sygnał będzie się wciąż włączał. Koszt przeciętnego systemu to ok. 2000 zł. Można też zamontować system monitoringu domowego. Cena kamery: od 200 zł.

 źródło: http://polki.pl/dom-porady_artykul,10034876.html

 

Partnerzy

 

 

logo248x43     logo1         NCK sp. z o.o.  

 techgaz2 logo ekovitaren2       Wyprawy ekovitaren Start240x131        

    logo 320      loggo11     logo fundacja LG

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem